Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

5
(1)
Wielu z nas skarży się na nieprzespane noce, przerywany sen czy trudności z zasypaniem. Część osób, gdy tylko pojawiają się problemy ze snem, sięga po tabletkę nasenną. A przecież to ostateczność, po którą powinny sięgać tylko osoby z poważnymi zaburzeniami snu. Jak więc zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen, który pozwoli naszemu organizmowi w pełni się zregenerować?

Po pierwsze najpóźniej godzinę przed położeniem się spać przestań używać urządzeń, które absorbują uwagę. Chodzi tu o telefon, telewizor, komputer. Korzystanie z nich na krótko przed spaniem prowadzić może do trudności z zasypaniem. To dlatego, że korzystając z nich, dostarczasz organizmowi bodźców, które  go pobudzają. Leżąc w łóżku na krótko przed snem, oddaj się czytaniu przy małej lampce lub relaksacji przy spokojnej muzyce. Pozwoli to na wyciszenie i ułatwi zaśnięcie.

Nie jedz przed snem
Po drugie – zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz przed snem. Ostatni posiłek powinien odbyć się na dwie-trzy godziny przed pójściem spać. Dzięki temu organizm zdąży spalić to, co zjadł. Ważne, aby kolacja nie była zbyt ciężka, o tej porze najlepiej jeść warzywa. Ostatnią kawę wypij nie później niż o 18. Później jej działanie będzie przez Ciebie mniej odczuwane, ale wpływ kofeiny na zasypanie może być odczuwalny. Podobnie picie herbaty czarnej, zielonej czy yerba mate może utrudniać zaśnięcie lub powodować budzenie się.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć trudności z zaśnięciem, udaj się wieczorem na trening, basen czy dłuższy spacer. Wpłynie to na Ciebie relaksacyjnie i sprawi, że się zmęczysz.
Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym śpimy. Bardzo ważna jest poduszka, na której trzymamy głowę. Żle dobrana może powodować dyskomfort w nocy i przebudzanie się. Pościel powinna być wykonana z naturalnych materiałów, tak aby śpiąca pod nią osoba nie pociła się, a jej skóra miała dostęp do powietrza. Kilka minut przed snem postaraj się wywietrzyć sypialnie. To również wpłynie to korzystnie na jakość Twojego snu. Jeśli sen nie przychodzi w ciągu 15 minut, postaraj się nie leżeć w łóżku, tylko posiedzieć przy delikatnym świetle.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1